Kotvičník zemní - účinné látky

poznejte všechyn obsažené látky

Kotvičník zemní lze označit za jednu z nejvýznamnějších léčivých rostlin, se kterými se v tradiční lidové medicíně můžeme setkat. Spektrum jeho účinků na lidské zdraví je skutečně nesmírně široké, čemuž vděčí především koktejlu léčivých a zdraví prospěšných látek obsažených zejména v nati, ale rovněž v dalších částech rostliny, a to jak nadzemních, tak v kořenech.

Účinné látky

Již odnepaměti naši předkové dobře tušili, že v kotvičníku se nachází „něco“, co z něj dělá doslova zázračnou bylinu. Teprve relativně nedávné laboratorní výzkum však odhalily jeho tajemství a přesně identifikovaly konkrétní chemické sloučeniny zodpovědné za tyto zdravotní účinky. Seznam účinných látek by byl tak dlouhý, že by k němu jediný článek nestačil, proto jej uvedeme pouze ve stručné verzi.

Zejména plody a kořeny kotvičníku obsahují vysoký podíl rostlinných anabolických steroidů (které patří do velké a různorodé skupiny látek zvaných fytosteroly). Celá rostlina potom obsahuje například sapogeniny, tedy aglykony rostlinných glykosidů (mezi které patří například chlorgenin, gitigenin, diosgenin, ruskogenin nebo trogoghenin).

Kotvičník je rovněž bohatou zásobárnou alkaloidů harmanu a harminu, dále obsahuje glykosidy, bioflavonoidy a flavonoidy, třísloviny nebo pryskyřice.

Další látky

Co se týče základních živin, nalezneme v sušině kotvičníku poměrně značné procento bílkovin (až 12%, což je v rámci rostlin ojedinělé), bezmála 30% vlákniny a dost vysoký je také podíl minerálních látek (16%). Za zmínku stojí vysoký obsah vitaminu C.

Plody a semena jsou nesmírně cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin – tedy těch příznivě ovlivňujících hladinu cholesterolu a preventivně působících proti vzniku aterosklerózy a kornatění cév. V oleji ze semen kotvičníku nalezneme konkrétně kyselinu linolovou a linoleovou, kyselinu olejovou, behenovou, stearovou a další.

Květy kotvičníku obsahují steroidy i alkaloidy. Rostlina je dále zdrojem taninů, sterolů nebo třeba rutinu, což je látka chránící cévy a užívaná při křečových žilách. Jedním z jejích dalších důležitých zdrojů je třeba pohanka, která však ne vždy figuruje na předních příčkách našich chuťových preferencí.

Co dokáže kotvičník

Výčet uvedených chemických látek by nebyl úplný, kdybychom nepřidali seznam jeho konkrétních vlivů. Pokud totiž svému organismu dopřejeme pravidelnou konzumaci odvarů z kotvičníku, dočkáme se pozoruhodných účinků.

Kotvičník je celosvětově spojován zejména se schopností zvyšovat hladinu mužských pohlavních hormonů. Na tomto poli probíhají v současné době další intenzivní výzkumy, zkoumá se schopnost kotvičníku příznivě ovlivňovat růst svalové hmoty a zlepšovat hmotnostní poměr svalstva vůči tukům (zejména u mladých mužů a sportovců) a v hledáčku vědců je i to, jaký vliv má kombinace kotvičníku a různých farmakologických přípravků typu anabolika, obvykle na chemické bázi. Kotvičník zemní se hojně užívá jako součást výživových doplňků právě pro fyzicky aktivní osoby.

Různé přírodní národy dále využívaly kotvičník pro jeho protizánětlivé a antibakteriální účinky. Například v Číně byl doporučován při onemocněních jater, ledvin nebo srdce a cév. Kotvičník má všeobecně detoxikační účinky a lze jej užívat preventivně ve formě odvaru.