kotvicnikzemni.cz | objevte plody, které vám zvýší testosteron | Kotvičník zemní - léčebné účinky na zdraví

Kotvičník zemní a jeho zdravotní přínosy

odhalte blahodárné léčivé účinky kotvičníku

Zdravotní přínos pravidelné konzumace odvarů z kotvičníku zemního jsou nesporné. Tato jednoletá rostlinka z nepříliš známé čeledi kacibovitých, rostoucí volně v teplejších oblastech starého světa, je odnepaměti využívaná pro celou škálu příznivých účinků na lidský organismus. V následujících řádcích se s nimi blíže seznámíme.

Ocení ho hlavně muži

Kotvičník zemní je nejvíce známý pravděpodobně díky své schopností zvyšovat u mužů hladinu testosteronu. Právě to ji činí v očích mnohých uživatelů nesmírně atraktivní, jakožto čistě přírodní prostředek totiž nepředstavuje žádnou zátěž pro organismus a zcela přirozeným způsobem posiluje zdravou mužskou vitalitu. Ne nadarmo se stává součástí nejen mnohých anabolických přípravků, ale rovněž doplňků stravy hojně užívaných profesionálními sportovci.

Zvýšení hladiny testosteronu s sebou nese řadu příznivých vedlejších účinků. Většina mužů ocení obnovení zájmu o sexuální život, zvýšení celkové fyzické kondice, redukci tukových zásoba posílení svalstva. Výsledky některých výzkumů udávají, že pravidelná konzumace kotvičníku je schopna navýšit hladinu testosteronu až o 30%! Zároveň je však třeba uvést, že další vědecké studie tato čísla nepotvrdila a došly naopak k velmi spekulativním závěrům, co se androgenních schopností kotvičníku týče.

U žen dochází při konzumaci kotvičníku k obdobným účinkům. V jejich těle se navýší hladina estradiolů, což vede například k omezení nepříjemných symptomů klimakteria. Ženy stejně jako muži pocítí návrat životní vitality a sexuální apetence. Právě probíhající výzkumy se zaměřují na slibnou souvislost mezi užíváním výtažků z kotvičníku a redukcí podílu tělesného tuku.

Kotvičník je součástí tradiční medicíny

Další zdravotní přínosy kotvičníku může napovědět seznam neduhů, pro jejichž léčbu byl po staletí využíván u pradávných národů. Například Číňané spojovali kotvičník s jaterními, ledvinovými a kardiovaskulárními chorobami a indikovali pití odvaru z této rostliny jak pro jejich léčbu, tak preventivně. Kmeny přírodních indiánů po celém světě si cenily jeho močopudných a protizánětlivých účinků. Všeobecně je potom využívána jeho schopnost působit proti mužské neplodnosti, která evidentně souvisí s výše zmíněnou schopností zvyšovat hladinu testosteronu.

Nedávné výzkumy potvrdily antimikrobiální efekty kotvičníku. Rostlina má rovněž schopnost snižovat hladinu krevního cukru (antidiabetické schopnosti) a pravděpodobně také snižuje krevní tlak.

Nežádoucí účinky

Třebaže se jedná o čistě přírodní materiál, nadměrná konzumace může vést k negativním vedlejším účinkům. Vysoký obsah saponinů může u citlivějších jedinců způsobit podráždění žaludeční sliznice, předávkování se projeví rozmanitými příznaky od ospalosti přes nevolnost až po zvracení nebo zrychlené dýchání. Proto vždy dodržujte doporučené dávkování a neexperimentujte se zvyšováním svého denního přídělu. Konzumace kotvičníku by se měly vyvarovat také těhotné a kojící ženy, malé děti a osob trpící alergií na lepek. Není vhodný ani pro osoby s nedostatkem vitamínů A, D, E a K.