Kotvičník zemní a testosteron

vše o spojitosti testosteronu a kotvičníku

Kotvičník zemní je jednou z léčivých rostlin, kterou ocení pravděpodobně spíše muži než ženy. Obsahuje unikátní kombinaci účinných látek, z nich nejdůležitější jsou rostlinné fytsteroly. Právě díky nim dokáže zvyšovat hladinu testosteronu u obou pohlaví, přičemž u mužů je tento efekt spojován s celou řadu dalších příznivých důsledků.

Co dokáže testosteron

Než se pustíme do konkrétního výčtu zdravotních účinků kotvičníku zemního, pojďme si krátce představit mužský pohlavní hormon testosteron. Jedná se o anabolický hormon ze skupiny steroidů a jeho produkce bývá standardně zahájena v období puberty, kdy se u chlapců začínají objevovat sekundární pohlavní znaky. Za jejich rozvoj je zodpovědný právě tento hormon vznikající ve varlatech – zajišťuje například růst tělesného ochlupení, změnu hlasu nebo zvětšení varlat a penisu, dále stimuluje spermatogenezi (tvorbu spermií) a způsobuje nárůst a zbytnění svalové hmoty. Testosteron je obecně spojován a mužností, agresivitou a sexualitou. Hladina testosteronu se drží na poměrně stálé úrovni až do zhruba čtyřicátého roku života muže, kdy začíná pomalu klesat.

Když se testosteronu nedostává

S klesající hladinou testosteronu je spojována celková ztráta tělesné vitality, pokles zájmu o sexuální aktivity, snížení libida a úbytek svalové hmoty. Objevuje se i změna nálady, nastupuje podrážděnost a deprese, muži prožívají „krizi středního věku“. Není divu, že pánové touží po tom, aby si zachovali vysokou hladinu „svého“ hormonu co možná nejdelší dobu. Je to i důvodem, proč jsou na trhu tolik oblíbené doplňky stravy určené právě pro zvýšení hladiny testosteronu. Jejich účiny jsou však ne vždy zcela prokazatelné a jistě se shodneme na tom, že většina mužů by dala přednost nezávadné přírodní alternativě, pokud by byla zaručena její spolehlivost.

Řešením může být kotvičník

Málokterý zástupce říše flóry dokáže konkurovat unikátnímu koktejlu chemických substancí, které lze izolovat právě z této pozoruhodné rostliny. Laboratorní výzkumy prokázaly v nadzemních i podzemních částech kotvičníku zemního bohaté zásoby nejrůznějších zdraví prospěšných látek, mimo jiné vysoké koncentrace vitaminu C. To, co nás v tuto chvíli zajímá nejvíc, je však obsah rostlinných fytosterolů. Právě ty jsou totiž důvodem, proč bývá kotvičník někdy nazýván „rostlinnou viagrou“.

Fytosteroly obsažené ve všech částech kotvičníků (listech, kořenech i plodech) dokážou podle celé řady objektivních vědeckých studií prokazatelně zvýšit hladinu testosteronu u mužů a to až o 30%. S tím je spojena i celá řada dalších vítaných vedlejších. Jedná se například o zvýšení zájmu o sexuální život, zvýšení podílu svalové hmoty na úkor tukové tkáně, snížení hladiny cholesterolu nebo posílení celkové vitality organismu, a to dokonce i u mužů starších 40 let. Konzumace kotvičníku zemního vede ke snížení celkového napětí a snadnějšího zvládání stresu. Hovoří se také o zvýšení potence (plodnosti).

A co ženy?

Kotvičník zemní si však bez obav mohou dopřávat i ženy. Obsažené fytosteroly totiž dokážou navyšovat nejen hladiny androgenů (tedy mužských pohlavních hormonů), ale i estradiolů, které jsou zase životně důležité pro něžné pohlaví. U žen dokáže pravidelná konzumace kotvičníku zemního zmírňovat nepříjemné symptomy doprovázející klimakterium, zvyšuje sexuální apetenci a některé výzkumy příznivě hovoří o redukci tělesného tuku.